Home › Pojedyńcze klawisze do laptopa - gdzie dostać ?

Pojedyńcze klawisze do laptopa - gdzie dostać ?

Klawiatura jest w prawdzie nieodłączną cząstką w laptopie. Co prawda zdarzają się takie notebooki, w jakich to można taką klawiaturę odłączyć od ekranu, jaki to wówczas zaczyna pełnić rolę tabletu, jakkolwiek to jak na razie nowość i nie jest jeszcze tak zwanym dobrem powszechnym. Tradycyjny laptop to zwykle urządzenie, w którym to klawiaturę cechują pewne zależności. W zasadzie takie klawisze do laptopa złożone są w jednym ustalonym porządku, w każdym tego rodzaju komputerze przenośnym. Podobnie jest w wypadku telefonów komórkowych. Ten ustalony porządek wspomaga po czasie, w szybkim pisaniu, zapamiętaniu gdzie rzeczowa literka się znajduje. Układ ów nie jest niemniej jednak tym odpowiadającym następnym literom w alfabecie, stąd też wykorzystanie nazwy zaczerpniętej od pierwszych skrajnych liter, znajdujących się obok siebie. Te litery patrząc od lewej to: Q, W, E, R T, Y.

Stąd też pochodzi pojęcie klawiatury QWERTY. Klawisze do laptopa też cechuje taki układ. Litery te są umieszczone w jednym górnym rzędzie.

To co jeszcze cechuje klawiatury w laptopach, a co może również się odnosić do klawiatur w komputerach stacjonarnych, to tak zwany „skok”.

W przypadku laptopów w większości wypadków mówi się o „niskim skoku”, a zatem nie ogromnych klawiszach, jakie to można wciskać niejako delikatniej. Przyciski takie można wymienić jeśli przykładowo literka się wytrze, czy również klawisz ulegnie awarii (zapadnie się, czy pęknie), niemniej jednak oraz wówczas zaleca się by zachować pierwotny układ i kolejność. .
Źródło: πλήκτρα

<< Poprzedni
Następny >>